Direktlänk till inlägg 23 januari 2010

Av Dream Maddo - Lördag 23 jan 19:52

Jag kan inte påstå att min hund betett sig exemplariskt idag. Ärligt talat har jag funderat på att sälja henne (blocket kanske?) då hon betett sig uselt här hemma under dagen. Nej, inte sälja henne. Hon är Mattes älskling men ni förstår att man inte orkar med sina djur ibland? Hon har skällt på förbigående och morrat åt folk i trappen. Morrat har hon inte gjort någon gång förut! (...eller, jo hon började med det en gång igår)

Men när vi var på promenad på kvällen gick det superbra. Lite lockning med godis efter tips från Pernilla om hur jag kan träna på att gå fint (eller vad vi kallar "gå här"). Gick superbra och tillslut behövde jag inte godis. Jag vet att filmkvalitén inte är superbra men vad kan man förvänta av en mobil som kom ut på marknaden för 4 år sedan? Nej, jag vägrar köpa ny! Haha. Anyway, här går hon "här" och stannar vid ett övergångsställe. Jag är den svarta skuggan nere i vänstra hörnet.

Så jag drar tillbaka min annons. Tessan är inte till salu. Min skrutt. Mattes älskling!

 
Veiken

Veiken

Lördag 23 jan 23:36

Det var psykedeliska färger på filmen kan man säga. Tur att du behåller "bebisen";)

http://metrobloggen.se/jsp/public/index.jsp?articl

Anna

Anna

Söndag 24 jan 08:31

*ASG* Om du visste hur många gånger mina hundar varit till salu!!! Bortskänkes också för den delen... ;) Men vad fint det ser ut, vilket fint jobb du lagt ner på henne! Hon är en lycklig hund, det syns. Kramar

http://kavril.bloggproffs.se

Anna

Anna

Söndag 24 jan 09:18

Det där med effektivitet är något jag måste lära mej tror jag;) Men har jag inte lärt mej det än vid 37 års ålder är det nog försent... ;)

http://kavril.bloggproffs.se

Anna

Anna

Söndag 24 jan 10:15

Ja det är så synd att det är långt emellan oss, tänk vad roligt vi skulle kunna ha med hundträning och annat! Jag tror nog tokstollen Nico skulle kunna mjuka upp Tessan! ;)

http://kavril.bloggproffs.se

Sussi

Sussi

Söndag 24 jan 12:28

Jag kan förstå känslan. Så känns det ibland men sen tittar man bara på sin lilla älskling så går det över :-)
Det går ju tyvärr inte alltid som man tänkt sig.

Det finns säkert nån mer på blocket som gör som vi gjorde med gamla byrån. Köper dyrt och säljer billigt hihi
Vi blev jättenöjda med den :-)

Kramisar

http://allt-om-inget.bloggagratis.se

Zandra

Zandra

Söndag 24 jan 17:57

Hundar kan ju precis som människor ha dåliga dagar. Då gäller det bara att vara bestämd och ha tålamod. Det går över ska du se :) Hon gick så fint med dig på filmen!

Idag verkar vara en typisk städ-söndag. Alla verkar prata om städning. Även jag och sambon har gjort en ordentlig röjning här. Känns så skönt efteråt.

http://drak.bloggagratis.se

Från
    Kom ihåg mig
URL

Säkerhetskod
   Spamskydd  

Kommentar

Tänkvärt:

Tänk på vad som gör dina vänner till just vänner, istället för att se vad de gör som irriterar dig eller vad de saknar.


Maddo

Om mig och min blogg:


Foto: Andreas Suojanen.

Maddo heter jag och är en sprallig tjej som vägrar ta livet för givet!

Jag har just blivit kombo och skaffat hund.

Läs mer om mig och bloggen:
Visa presentation

Fråga mig

0 besvarade frågor

Maddo förespråkar:


Jag förespråkar ett liv utan onödiga tillsatser i maten framför fettsnål och sockerfattig kost.

Vad intresserar dig?

Månadens tips från Maddo!

Bilder, bilder, bilder...

...annat bra enligt Maddo:

Länktips!

Sök bland inlägg:

Senaste inläggen:

Kalender

Ti On To Fr
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18
19
20 21 22 23 24
25 26 27 28 29
30
31
<<< Januari 2010 >>>

Translate this blog:

Följ med Bloglovin'

Besöksstatistik:

Skaffa en gratis bloggwww.bloggplatsen.se